• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/harman_der@hotmail.com
  HARMANALANI KÖYLÜLERİ KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Köyümüz

HARMANALANI KÖYÜ/KELES-BURSA  

Tarih

Harmanalanı Köyü, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir dağ köyüdür. Keles merkeze 3 km Bursa merkeze 65 km uzaklıktadır. Köydeki kaynak kişiler bölgeye yerleşen Yörük ailesinin 3 oğlunun Harmanalanı, Bıyıklıalanı ve Delice köylerini kurduklarını söylerler. Ekincilikle uğraşan oğul burada harman kurduğundan köyün adı Harmanalanı olmuştur.

Köy arazisi içinde antik dönemden kalma saray kalıntısı mermerler bulunmaktadır. Bu gibi kalıntılar yörenin Bizans ve daha eski zamanlarda da yerleşim bölgesi olduğunu göstermektedir. Asartepe Mevkii diye adlandırılan mevkide, yöre beyinin suçluları asarak cezalandırdığı asırlardır sözlü olarak aktarılan bir bilgidir. Köyümüzün H 937/M 1530 tarihli Muhasebe Defteri’nde şimdiki adı ile kaydı bulunmamaktadır. 1908 Salnamesi’ndeki mülki taksimatta ve 1925 Yunan Fecayii Köyler listesinde Atranos kazasına bağlıdır. 1912 yılında yayınlanan bir gazete haberinde Sultan I. Murad'ın “vakıf köyü” olduğu anlaşılmaktadır. 1927 haritasında da Bursa merkeze bağlı görünmektedir. 1933 tarihli İçişleri Bakanlığı’nın "Köylerimiz" adlı yayınında ise yine Bursa merkeze kayıtlı bulunmaktadır. Nüfus 1908 mülki taksimatında 56 hane olarak gösterilmektedir.

Ekonomi

Köyümüz linyit kömürü yataklarının üzerinde bulunmaktadır. Yöre halkı genelde maden ocağında çalışır. Tarım ve hayvancılık da devam etmektedir. Köy faal işgücünün büyük bir kısmı Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan Bursa’da ikamet etmekte ve çalışmaktadır. Bursa’da ikamet edenlerin tamamının sahibi oldukları bir evi mutlaka mevcuttur.

Ulaşım

Köyümüz Bursa’ya ortalama 65 km, Keles merkeze ise 3 km uzakta olup; yolun tamamı asfalt kaplıdır. Köy minibüsümüz her gün Soğanlı ve Dikkaldırım mahallelerinde akşam saatlerinde Bursa’dan köyümüze; sabah saatlerinde de Köyümüzden Bursa’ya hareket etmektedir. Alternatif olarak Dikkaldırım’da Batı Garajı’ndan sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar ulaşım sağlanmaktadır.

Yıllara göre nüfus değişimleri

1927 - 412, 1990 - 486, 1997 - 288, 2000 - 298 kişi.

Köy muhtarı: Yusuf USLU

Tel: 0535 415 3082

Hava Durumu
Döviz - Altın
altınaltın fiyatları
Son DakikaYerel Haberler

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret157902
Neredeyiz