• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/harman_der@hotmail.com
  HARMANALANI KÖYLÜLERİ KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Tarihimiz

TARİHİMİZ

İlçemiz civarı gerek Osmanlı döneminde gerek sonrasında mühim
bir düşman işgali görmemiştir
. Ancak; 8 Temmuz 1920’de Bursa’yı işgal eden yunanlılar bir yıl sonra 10 Temmuz 1921 tarihinde keles’e de bir karakol açmışlar, ilçeye gelen yunan müfrezesi bir müddet cuma mahallesi’nde daha sonra da yenice mahalle’de karargah kurmuştur.

Yunanlıların Keles’e asker göndermelerinin en önemli sebebi; dağ yöresindeki milis kuvvetlerini sindirmek ve özellikle Bursa’nın Ankara ile olan haberleşme bağlantısını kesmektir. Zira; işgal süresince Bursa’nın Ankara ile olan haberleşmesini Tavşanlı ve Kütahya üzerind en dağ  yöresindeki milis kuvvetleri sağlamış, bu yörenin işgalinden sonra Bursa’nın Anadolu ve Ankara ile olan haberleşme bağlantısı tamamen kesilmiştir.

Yunanlılar; Canip Efe, Topal Sadettin Efe, Kabakçı Salih Efe ve İbrahim Efe’ye bağlı  milis kuvvetlerinin gayretleri neticesinde yörede mühim bir zarar veremeden Büyük Taarruz’dan sonra ilçeyi boşaltmışlardır. Yukarıda adı geçen dağ yöresi milis kuvvetlerinin Bursa’nın kurtuluşunda sayısız hizmetleri olmuş, büyük yararlılıklar göstermişlerdir.


ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZ

Kaynak : Keles Kaymakamlığı Sitesi

Hava Durumu
Döviz - Altın
altınaltın fiyatları
Son DakikaYerel Haberler

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret161942
Neredeyiz